Русија: Во противнападот украинските сили беа повеќебројни 8 спрема 1

Украинските сили во минатонеделниот противнапад во регионот Харков биле повеќебројни од руските во однос 8 спрема 1, изјави Виталиј Ганчев, шефот на бунтовничката управа на тој регион.

EPA-EFE

Ганчев за руските телевизии кажа дека украинската војска зазела села на северот и се пробила до руската граница. Украина тврди дека вратила контрола над 3.000 квадратни километри територија, од кои само 500 се потврдени.

Украинската војска тврди дека само во последните 24 часа од контраофанзивата на североистокот на земјата повторно освоила 20 села. Исто така наведе дека презела контрола над околу 500 квадратни километри во јужниот регион Херсон.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Како да ги зачуваме националните и креативни наследства со помош на вештачката интелигенција?

повеќе

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе