Русија: Се предадоа 959 украински борци од Азовстал (ВИДЕО)

Русија објави дека вкупно 959 украински борци, вклучувајќи 80 ранети, се предале од понеделникот од бункерите и тунелите под фабриката за челик Азовстал во Мариупол.

Фото: ЕПА

Руското Министерство за одбрана соопшти дека 694 украински борци се предале во изминатите 24 часа, вклучително и припадници на Азовскиот полк, вклучувајќи 29 ранети.

Според истиот извор, 51 ранет се сместени во болница во Новоазовск, населба под контрола на Русите и нивните сепаратистички сојузници. Од министерството не соопштија ништо за судбината на затворениците. Руското Министерство за одбрана објави и дека Русија со проектили ја нападнала областа Соледар во Доњецк во источна Украина.

Руската војска нападнала и странски платеници, уништувајќи украински авион Су-24, украински арсенал и противвоздушен систем С-300. Со ракети и топови се погодени 76 украински контролни пунктови и 421 пешадиска и артилериска позиција, вклучувајќи 147 артилериски и минофрлачки позиции.

Според руското министерство, погодена е и украинска артилериска единица со влечен топ М777 со калибар 155-мм од американско производство.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе