Русија повторно се заканува: Ќе има последици ако Финска и Шведска влезат во НАТО

Руското министерство за надворешни работи се закани со последици во случај Финска и Шведска да влезат во НАТО пактот, јавува Франс прес.

EPA-EFE

Москва не наведе за какви точно последици станува збор. Русија неодамна се закани со „ребаланс на ситуацијата“ во случај Финска и Шведска да влезат во НАТО. Портпаролката на руското министерство за надворешни работи Марија Захарова претходно се закани со „политички и воени последици“ ако двете земји се приклучат на воениот пакт.

Финската министерка за европски прашања денес кажа дека Финска „многу веројатно“ ќе се пријави за членство во НАТО, па додаде: „Изгледа дека народот во Финска донесе одлука“.

Шведскиот весник Дагбладет вчера објави дека Шведска ќе се пријави за членство во НАТО.

Целта на шведската премиерка Магдалене Андерсон е земјата уште оваа година да стане членка на НАТО, соопштиле упатени извори за Дагбладет. Шведска би требало да крајот на јуни оваа година да се пријави за членство во воениот пакт предводен од Вашингтон, објави весникот.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе

Иако е важно да бараме решенија за нашата заедничка историја и да се обидеме да ги разликуваме фактите од пропагандата, зарем не е исто така важно да научиме да живееме заедно и покрај нашите различни и силно политизирани гледишта?

повеќе

Нашето општество е социјално неправедно, а социјалната неправда е, и ќе биде погубна.

повеќе