Русија побара итна седница на Советот за безбедност на ОН

Русија побара итна седница на Советот за безбедност на Обединетите нации поради саботажата на двата крака на гасоводот Северен тек, соопшти првиот заменик на постојаниот претставник на Русија во ОН Дмитриј Полјански.

EPA-EFE

„Очекуваме седницата да се одржи утре“, напиша Полјански на Телеграм.

Претходно портпаролката на руското министерство за надворешни работи Марија Захарова соопшти дека Русија планира да свика официјална седница на Советот за безбедност во ОН во врска со провокациите против гасоводите Северен тек и Северен тек 2.

Компанијата Норд стрим АГ вчера соопшти дека на еден од краците на Северен тек 2 (наполнет со технички гас по изградбата) се случила вонредна ситуација во водите на Данска во близина на островот Борнхолм, проследена со нагло плаќање на притисокот. Потоа беше пријавен намален притисок на двата крака на гасоводот. Компанијата соопшти дека причините не се утврдени.

Министерката за надворешни работи на Шведска Ен Линде кажа дека инцидентите со истекување гас на гасоводите Северен тек и Северен тек 2 се случиле поради експлозии.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе