Русија одржува голема воена вежба, ќе учествуваат 50.000 војници

Повеќе од 50.000 руски војници ќе учествуваат оваа недела во голема воена вежба во источна Русија.

Илустрација: ЕПА

Вежбата „Восток 2022“ ќе вклучи распоредување на 5.000 парчиња оружје и воена опрема, 140 авиони, 60 воени бродови и други пловила, соопшти во понеделникот Министерството за одбрана во Москва.

Маневрите, кои почнуваат во четврток и завршуваат следната среда, треба да се одржат на воените полигони во источен Сибир, рускиот Далечен Исток и во Јапонското Море.

Војниците распоредени во странство, наводно, веќе пристигнале во областа за обука, вклучувајќи ги и оние од Белорусија, Кина и Индија.

Вежбата, која се одржува нешто повеќе од шест месеци по почетокот на руската војна во Украина, има за цел да ја осигури воената безбедност на Русија и нејзините сојузници, соопшти Министерството за одбрана.

Легенда под Главна слика

Илустрација: ЕПА

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе