Русија, Кина и Иран одржаа воена вежба во Индискиот Океан

Иран, Кина и Русија одржаа трета заедничка поморска воена вежба во северниот дел на Индискиот Океан, објави иранската државна телевизија.

Фото: ЕПА

Морнариците на иранските вооружени сили и Иранската револуционерна гарда учествуваа во вежбата „Поморски безбедносен појас 2022“ на површина од 17.000 квадратни километри, изјави портпаролот на вежбата, контраадмирал Мостафа Тајолдини за државната телевизија. Поморските вежби вклучуваат обука за спасување на запален брод, ослободување на киднапиран брод и пукање во воздушни цели ноќе.

Тајолдини рече дека вежбите започнале рано во петокот. Трите земји започнаа заеднички поморски вежби во 2019 година во Индискиот Океан и Оманскиот Залив, потсети Тајолдини.

„Целта на оваа вежба е зајакнување на безбедноста и нејзините темели во регионот, како и проширување на мултилатералната соработка меѓу трите земји со цел заеднички да се поддржи светскиот мир, поморската безбедност и да се создаде поморска заедница со заедничка иднина“, рече Тајолдини.

Откако дојде на власт во март минатата година, иранскиот тврдокорен претседател Ебрахим Раиси води политика на продлабочување на односите со Кина и Русија. Техеран во септември ѝ се приклучи на Шангајската организација за соработка, чии најистакнати членки се Кина и Русија.

Министерот за надворешни работи Хусеин Амирабдулахиан ја посети Кина минатата недела, додека иранскиот претседател се состана со својот руски колега во Москва во средата.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе