Во последното деноноќие

Русија бомбардираше 40 украински града, Киев гаѓан со ирански дронови (ВИДЕО)

Во изминатите 24 часа руски проектили погодија повеќе од 40 населени места, додека украинските воздушни сили извршија 32 напади врз 25 руски цели, соопшти Генералштабот на вооружените сили на Украина, пренесе Ројтерс.

Фото: ЕПА
Регионот на главниот град на Украина рано утрово беше погоден од беспилотни летала камикази од иранско производство, рекоа официјални лица, а жителите ги разбудиле сирените за воздушни напади четврто утро по ред по големиот напад на Русија низ целата земја претходно оваа недела.
 
Регионалниот гувернер на Киев Олексиј Кулеба рече дека нападите се случиле во областа околу главниот град, пренесе АП. Сè уште не е јасно дали има жртви во овие напади, но украинските власти соопштија дека 13 лица загинале, а 37 се ранети во изминатите 24 часа во руските напади низ целата земја.
 
Заменик-шефот на претседателската канцеларија Кирило Тимошенко изјави на Телеграм дека се погодени „критичните инфраструктурни објекти“ во областа, но не кажа кои.
 
 
Украинската војска оваа недела соопшти дека нејзината сегашна противвоздушна одбрана соборила десетици дојдовни руски ракети и беспилотни летала Шахед-136, таканаречени беспилотни летала камикази, кои имаат сè поубиствена улога во војната.
 
Командата на воздухопловните сили на Украина во четвртокот соопшти дека нејзината воздушна одбрана соборила шест ирански беспилотни летала над регионите Одеса и Миколаев во текот на минатата ноќ.  Украинските власти соопштија дека ирански инструктори со седиште во окупираните региони на Украина ги обучуваат Русите како да управуваат со беспилотните летала.
 
Во јужниот град Миколаев, во гранатирање во текот на ноќта е уништена петкатна станбена зграда додека борбите продолжија долж јужниот фронт на Украина.
 
„Познато е дека се погодени голем број цивилни објекти“, рече регионалниот гувернер Виталиј Ким во објава на социјалните мрежи.
 
Тој рече дека горните два ката од петкатна станбена зграда се целосно уништени, а останатите се под урнатини.
 
Проектили погодиле и околу 30 повеќекатници и куќи, гасоводи и далноводи во градот Никопол во областа Дњепропетровск, оставајќи повеќе од 2.000 семејства без електрична енергија, напиша на Телеграм гувернерот на Дњепропетровск, Валентин Резниченко.
 
Нападите во раните утрински часови на јужниот фронт на Украина станаа секојдневна појава во војната во Русија, бидејќи силите на Киев се во контраофанзива, со цел да ја вратат територијата окупирана од Москва.
 
Нападите на Киев беа ретки пред главниот град во понеделникот да биде погоден најмалку четири пати за време на масовните напади, во кои загинаа најмалку 19 луѓе, а повеќе од 100 беа ранети низ целата земја.

 

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе

Слоганот на македонското претседателство со ОБСЕ е “It’s About People” и затоа ќе е доблесно МНР да побара помош и поддршка за да си ги заштити националните интереси, интегритетот, суверенитетот, јазикот и идентитетот.

повеќе