Русија бара состанок на Советот за безбедност на ОН поради нападот врз Црноморската флота

Русија побара Советот за безбедност на Обединетите нации да одржи состанок в понеделник, на 31 октомври, на кој ќе се разговара за нападот врз бродовите на Црноморската флота во Севастопол, соопшти денеска заменик-постојаниот претставник на Русија во ОН Дмитриј Полјански.

Фото: ЕПА

Москва ја обвинува Украина за нападот, а Полјански рече дека Русија официјално го известила генералниот секретар на ОН дека по нападот го суспендира учеството во спроведувањето на договорот за транспорт на украинско жито од пристаништата на Црно Море, пренесува Тасс.

Полјански изјави дека бродовите на Црноморската флота во Севастопол ја осигуруваат безбедноста на бродовите што превезуваат украинско жито во согласност со Црноморската иницијатива.

Брод на руската црноморска флота беше оштетен во Севастопол за време на напад со беспилотно летало на полуостровот Крим, кој е анектиран од Русија.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе