Ројтерс: Украина напредува

Украинските сили во последните денови напредуваат со своето најбрзо темпо во повеќе од еден месец, протерувајќи ги руските сили од областа околу Харков, вториот по големина град во Украина, вели Ројтерс.

Фото: ЕПА

Украина соопшти дека нејзините сили стигнале до руската граница, на 40 километри северно од Харков. Тие, исто така, притиснале барем до реката Сиверски Доњец 40 километри на исток, каде што би можеле да ги загрозат линиите за снабдување на главното воено напредување на Русија во Донбас.

Русија сè уште го чува тој напредок, и покрај големите загуби во неуспешниот премин на реката минатата недела. Канцеларијата на Зеленски во вторникот соопшти дека целата линија на фронтот околу Доњецк била под постојано масовно гранатирање. Генералштабот на Украина соопшти дека руските сили се засилуваат и се подготвуваат да ја обноват офанзивата во близина на Славјанск и Дробишеве, југоисточно од градот Изјум.

Областите околу Киев и западниот град Лавов, во близина на границата со Полска, сѐ уште се под руски напади. Серија експлозии го погодија Лавов рано во вторникот, изјави сведок на Ројтерс. Според канцеларијата на Зеленски, еден проектил погодил воен објект, но немало жртви.

Село во западната руска провинција Курск, кое се граничи со Украина, во вторникот беше под украински оган, изјави регионалниот гувернер Роман Старовојт. Беа погодени три куќи и едно училиште, но нема повредени, рече тој.

Путиновото повлекување пред НАТО

Како реакција на руската инвазија, историски неврзаните Финска и Шведска ги објавија плановите да му се приклучат на НАТО, што доведе токму до она проширување на западната алијанса на кое претседателот Владимир Путин долго време се повикуваше како едно од главните оправдувања за наредбата за неговата „специјална воена операција“ во февруари, вели Ројтерс.

По неколкунеделни закани од Русија со неодредена одмазда, се чинеше дека Путин нагло се повлече, велејќи во говорот во понеделникот дека Русија „нема проблеми“ ниту со Финска, ниту со Шведска, и дека нивното членство во НАТО нема да биде проблем доколку алијансата не испрати повеќе војници или оружје таму.

Министерот за надворешни работи Сергеј Лавров во вторникот рече дека „веројатно нема да има голема разлика“ доколку Финска и Шведска се приклучат на НАТО, бидејќи тие веќе соработувале во воените вежби на Алијансата.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе