Резултати од изборите

Макрон е новиот претседател на Франција

Во Франција се одржа вториот круг од тензичните претседателски избори меѓу Марин Ле Пен и Емануел Макрон. Влоговите беа големи.

Фото: ЕПА

Макрон освои 57 отсто од гласовите според проекциите објавени од француската телевизија, кои се сметаат за прилично сигурни.

Макрон беше фаворит во трката за нов претседателски мандат од пет години. Анкетите на јавното мислење во последните денови му даваа на Макрон солидно и благо водство од 10 отсто, а Ле Пен, и покрај напорите да го омекне својот имиџ и некои од политиките на својата партија, остана неприфатлива за многумина.

Франс 24 објави дека според првичните проекции Макрон освоил 58,2 отсто, а Ле Пен 41,8 отсто од гласовите.

 

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе