Републиканците веќе најавуваат отповикување на Бајден (ВИДЕО)

Новоизбраната републиканска конгресменка Марџори Тејлор Грин изјави дека ќе иницира негово отповикување поради наводна злоупотреба на позицијата.

EPA-EFE

Таа тоа го најави на својот профил на Твитер, и тоа еден ден по инаугурацијата на 20 јануари.

Грин беше меѓу 197-те конгресмени кои го бранеа претседателот во заминување Доналд Трамп за време на гласањето за неговото отповикување во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес.

„Во име на американскиот народ, мора да бидеме сигурни дека нашите лидери се однесуваат одговорно. Не можеме да имаме претседател на САД кој е спремен да ја злоупотреби моќта на претседателството и лесно да го поткупат странски влади, кинески компании, украински енергетски компании“, изјави Грин.

Таа истакна дека може да замисли колку луѓето во САД се плашат од идниот мандат на претседателот Бајден што биле спремни да се свртат кон насилство, како она на Капитол во Вашингтон.

„На американскиот народ му треба надеж, тие мора да знаат дека во Конгресот има републиканци кои се спремни да се заземат и да се борат за нив, без оглед што се малцинство, без оглед што шансите се против нас“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе