Во услови на корона-карантин

Растурена секс-забава во Брисел, европратеник гол бегал низ прозорец

Полицијата во Брисел во петокот вечерта растурила хомосексуална „секс-забава“, на која присуствувале 25 лица, вклучувајќи и еден странски член на Европскиот парламент, јавуваат локалните медиуми.

Полицајците, наводно, начекале 25 голи мажи на забава преполна со алкохол, дрога и „нозе во воздух“ кога во петокот вечерта извршиле рација во центарот на белгиската престолнина. „Прекинавме оргии!“, рекол еден извор за белгискиот весник Ла Дерние ер (ДХ).

Забавата се одржала на првиот кат од геј-бар во центарот на белгиската престолнина, потврдило јавното обвинителство за белгиските медиуми.

Повеќето од присутните биле мажи и сите биле казнети за прекршување на мерките против коронавирусот, рекол изворот.

Наводно биле присутни неколку дипломати, а неименуваниот европратеник според медиумите се обидел да избега низ прозорец, но се повредил, па полицијата го фатила и го испрашувала. Тој тогаш се повикал на својот европратенички имунитет, пренесува Брисел тајмс.

Покрај тоа, полицајците пронашле и дрога на местото на настанот.

Белгиските медиуми шпекулираат дека европратеникот е унгарскиот пратеник што во саботата даде оставка од функцијата. Еден од високите членовите на унгарската владејачка партија Фидес во саботата ненадејно соопшти дека се повлекува бидејќи „дневната политика станала емотивен товар за неговите плеќи“.

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе