Рама: Не ни треба радикализирана Србија, дозволете да им бидам брат и на едните и на другите

Премиерот на Албанија Еди Рама кажа, по повод на објавата на косовскиот вицепремиер Бесник Бисљими во која го означи како „просрпски политичар“, дека е многу повеќе од тоа, пренесуваат албанските медиуми.

EPA-EFE

„Што се однесува до моето просрпство, јас сум повеќе од тоа. Јас сум брат на (српскиот претседател Александар) Вучиќ, но мојот став е дека не ни е потребна радикализирана Србија, а особено во денешен контекст. А ако го видите количеството смеа и самоиронија кога јас и (косовскиот премиер Аљбин) Курти сме заедно ќе кажете дека не сум му брат на Вучиќ туку на Аљбин. Дозволете да им бидам брат и на едните и на другите“, кажа Рама.

Рама порача дека сите партии на Косово треба да ги засилат напорите овој дел од Европа да се интегрира, бидејќи е најзаостанат.

„Конечното решение е признавање на Косово од страна на Србија и правичен мир кој им припаѓа на косовските Албанци“, порача Рама.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе

Иако е важно да бараме решенија за нашата заедничка историја и да се обидеме да ги разликуваме фактите од пропагандата, зарем не е исто така важно да научиме да живееме заедно и покрај нашите различни и силно политизирани гледишта?

повеќе

Нашето општество е социјално неправедно, а социјалната неправда е, и ќе биде погубна.

повеќе