Ракетни напади низ цела Украина (ВИДЕО)

Серија експлозии се слушнаа утрово во главниот град на Украина, Киев, соопштија очевидци во градот за Ројтерс, додека регионалните власти во северна, источна и централна Украина исто така пријавиле ракетни напади.

Фото: ЕПА

Русија врши масовни ракетни напади низ цела Украина, вклучително и главниот град Киев, предизвикувајќи прекини на струја и вода, соопштија украинските власти.

Во последните неколку недели Русија ги засили ракетните напади врз Украина откако го обвини Киев за експлозијата што го оштети мостот на Крим.

Чад можеше да се види над Киев по повеќе од 10 експлозии, рекоа очевидци, делови од градот останаа без струја, а мрежата на мобилни телефони е прекината.

Ихор Терехов, градоначалникот на Харков, рече дека градот бил погоден од две ракети насочени кон „објект од клучната инфраструктура“.

Утрово ракетни напади беа пријавени и во централниот регион Виница, како и Дњепропетровск и Запорожје на југоисток и Лавов во западна Украина.

Наводно, погоден е и објект во хидроцентралата Дњепар во регионот Запорожје.

Во Киев е оштетен објект што напојува 350.000 станови, а итно биле пратени инженери да го обноват снабдувањето.

Жителите во регионите под напад беа повикани да останат во засолништа, поради стравувањата дека може да следат нови напади.

„Руските губитници продолжуваат да војуваат против цивилни објекти“, напиша Андриј Јермак, шеф на кабинетот на претседателот Володимир Зеленски, на апликацијата за пораки Телеграм.

Нападите доаѓаат откако Русија ја обвини Украина за напад со беспилотни летала врз нејзината Црноморска флота во анектираниот Крим.

Портпаролот на украинските воздухопловни сили Јуриј Ихнат изјави за украинската телевизија дека Русија ги користела своите стратегиски бомбардери за да ги изврши „масовните“ напади.

Русија досега не даде јавни коментари за пријавените најнови напади.

Во саботата, еден руски воен брод беше оштетен во пристанишниот град Севастопол во напад со дрон, соопшти руското Министерство за одбрана. Министерството ги обвини британските специјалисти дека ги обучувале украинските војници, кои потоа ги извршиле нападите на Крим - јужниот украински полуостров анектиран од Русија во 2014 година.

Москва не даде докази за да ги поткрепи своите тврдења.

Украина не го коментираше ова прашање, додека Министерството за одбрана на Обединетото Кралство рече дека Русија „дава лажни тврдења од епски размери“.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе