Ракетен систем С-400 предизвика верижен судир во околината на Москва (ВИДЕО)

Возач на еден од руските противвоздушни системи С-400 одлучил да ги тестира сопирачките на зимските патишта, што предизвикало верижен судир.

EPA-EFE

Рускиот портал Раша тудеј сподели снимка од Московскиот регион на која се гледа напредниот противвоздушен ракетен систем кој удрил во комби на воената сообраќајна полиција, а комбито во автомобил пред себе.

Во верижниот судир на крајот завршиле неколку возила.

Рускиот ракетен систем С-400 се смета за еден од најдобрите стратегиски оружени системи земја-воздух. Покрај Русија, во своето вооружување го имаат Белорусија, Турција и Индија.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе