Путин: Руската флота е способна да открие и да уништи секаква мета (ВИДЕО)

Рускиот претседател Владимир Путин денес на големата поморска парада во Санкт Петербург кажа дека руската флота е способна да открие и да уништи „каква било мета“.

EPA-EFE

Во Санкт Петербург се одржа главната парада во чест на 325-годишнината од формирањето на руската флота.

„Денес, руската флота располага со сè што треба за непогрешливо да ја одбрани татковината и нашите национални интереси. Способни сме да откриеме која било непријателска мета под вода, на површината или во воздухот и да ѝ нанесеме, ако треба, смртоносен удар“, кажа Путин во говорот.

Според него, Русија го зазема своето место меѓу „главните поморски сили во светот“ развивајќи „поморско воздухопловство со краток и долг дострел, крајбрежни одбранбени системи и хиперсонично прецизно вооружување од новата генерација без конкуренција во светот кое продолжува успешно да се доработува и подобрува“.

На парадата учествуваа 54 брода, 48 авиони и над 4.000 војници.

На Нева, покрај другите бродови, беше прикажана најновата фрегата од проектот 22350 Адмирал Касатонов. На крајот на тој дел од парадата ловци Су-25 го обоија небото во боите на руското знаме. Парада се одржа и во Владивосток каде што се наоѓа Тихоокеанската флота, а празникот на руската морнарица го одбележаа и Северната, Црноморската, Балтичката и Касписката флота, како и руските поморски сили во Тартус во Сирија.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе