Во Москва

Путин ќе ги посети војниците ранети во Украина

Ова е прва јавно објавена посета на Путин на војници ранети во Украина.

Фото: ЕПА

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ќе ги посети војниците ранети во Украина во воената болница во Москва, соопшти Кремљ.

Посетата ќе ја одбележи првата официјално пријавена посета на Путин со војници ранети во тримесечната воена кампања, во која се верува дека се убиени илјадници руски војници, вели Москва тајмс.

Путин „постојано се занимава“ со темата за ранетите војници и ги посетувал „многупати досега“, рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во март беше снимен како ги посетува повредените украински војници.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Кој кого „мафлосува“, тие нас или ние нив. Чекор напред, три назад, како раковите во Охридското Езеро од моето детство кои исчезнаа во налетот на технолошкиот напредок и уништувањето на животната средина.

повеќе

Ние сме земја што први во Европа имаме стратегија за интеркултурализам.

повеќе

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.

повеќе