Путин го направи Чеченецот Кадиров армиски генерал

Чеченскиот водач Рамзан Кадиров, сојузник на претседателот Владимир Путин, во средата изјави дека добил висок чин во руската армија, додека силите на Москва претрпуваат серија порази во Украина, вели Москва тајмс.

Фото: ЕПА

46-годишниот чеченски лидер - еден од најгласните поддржувачи на офанзивата на Путин во Украина - рече дека тоа е „огромна чест“ за него.

Кадиров, поранешен воен лидер, кој владее со Чеченија со масовно прекршување на човековите права, рече дека Путин „лично“ го информирал за одлуката.

„Претседателот на Русија ми го додели чинот генерал полковник“, рече Кадиров на Телеграм. „Ова е промоција за мене.“

Рангот генерал-полковник е трет највисок команден чин во руската воена хиерархија.

Доделувањето на чинот на Кадиров се случува откако украинската армија ги потисна силите на Москва во областите што Кремљ ги прогласи за „засекогаш руски“.

Чеченскиот лидер рече дека ќе направи „сѐ за брзо завршување на специјалната воена операција“ - користејќи го терминот на Кремљ за неговите напади во Украина.

Чеченските единици - меѓу кои и озлогласената милиција на Кадиров, „Кадировци“ - се борат заедно со редовните руски сили во Украина.

Кадиров даде целосна поддршка за кампањата на Путин, редовно повикувајќи во Украина да се користат најдрастичните тактики.

Оваа недела тој ја повика Москва да употреби нуклеарно оружје со мал обем во Украина, откако руските трупи беа принудени да се повлечат од градот Лиман.

Потоа рече дека на фронтот испраќа тројца од своите синови тинејџери - на возраст од 14, 15 и 16 години.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе