Путин, Ердоган и Раиси следната недела во Техеран

Во екот на конфликтот во Украина, на дневен ред на средбата ќе бидат Сирија и билатерални прашања.

Фото: ЕПА

Претседателите на Русија, Турција и Иран, Владимир Путин, Реџеп Таип Ердоган и Ебрахим Раиси, ќе се сретнат следната недела во Техеран, соопшти денеска Кремљ.

Во екот на конфликтот во Украина, на дневен ред на средбата ќе бидат Сирија и билатерални прашања.

„Патувањето на претседателот (Путин) во Иран на 19 јули е во подготовки“, изјави за новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој изјави дека состанокот за Сирија ќе се одржи со Раиси и Ердоган, како и дека Путин ќе има билатерални разговори со турскиот претседател.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Како да ги зачуваме националните и креативни наследства со помош на вештачката интелигенција?

повеќе

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе