Путин денеска анектира 15% од Украина, плоштадот во Москва спремен (ФОТО)

Денеска, како што соопшти Кремљ, рускиот претседател ќе биде домаќин на церемонија со која официјално ќе биде објавена анексијата на четири украински региони – Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје.

 

Според неговиот портпарол Дмитриј Песков, пред да го одржи својот говор Путин во Кремљ ќе ги потпише пристапните документи.

Планиран е и поп-концерт на Црвениот плоштад, каде што се поставени бина, големи екрани и пораки дека украинските региони се всушност руски. Церемонијата ќе почне во 14 часот.

Територијата што Русија ја контролира во Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје изнесува околу 15% од вкупната површина на Украина. Припојувањето на четирите окупирани региони кон Русија се случува само неколку дена по т.н. „референдуми“, кои меѓународната заедница ги смета за незаконски.

Во Москва со денови се одвиваат подготовките за анексијата или припојувањето украинска територија голема колку Португалија или Унгарија.

На Црвениот плоштад во Москва има видеоѕид со натпис „Доњецк, Луганск, Запорожје, Херсон - Русија“. Во Кремљ се очекува Путин да одржи говор, кој ќе биде емитуван на видеоѕидот на Црвениот плоштад.

 

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе