„Трагедија од епски размери“

Пукање во САД: Две лица убиени, повеќе ранети, напаѓачот во бегство (ВИДЕО)

Неколку лица се убиени во масовно пукање во Рочестер, град во северниот дел на државата Њујорк.

Screenshot

Властите соопштија дека неколку лица загинале во инцидентот во Рочестер.

„Имаше масовно пукање на авенијата Пенсилванија. Има смртни случаи“, соопшти полициската станица во Рочестер на Твитер, која подоцна потврди дека се убиени две лица.

Полицијата соопшти дека при пукање на забава рано утрово две лица се убиени, а 14 се повредени.

Полицаецот Марк Симонс изјави дека една жена и еден маж биле убиени, двајцата на возраст меѓу 18 и 22 години, и дека 14 ранети биле пренесени во две болници.

„Ова е навистина трагедија од епски размери“, рече Симонс во близина на местото на злосторството.

„Ова е уште една трагедија кога поединци ги прават овие нелегални, несанкционирани домашни забави што се одржуваат на овие имоти, што, под еден, не се безбедни поради ковид-19. Потоа додавате алкохол и насилство и тоа станува рецепт за катастрофа“, рече Симонс, пренесе Гардијан.

Според последните информации, напаѓачот сè уште не е уапсен, а повредените не добиле повреди опасни по животот.

Пукањето се случило околу половина час по полноќ по локално време.

Легенда под Главна слика

Screenshot

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе