Прва реакција на Пекинг на пристигнувањето на Пелоси на Тајван: „Ова е екстремно опасно“

Откако претседателката на долниот дом на американскиот Конгрес Ненси Пелоси денес слета на Тајван, стигна првата реакција на Кина.

EPA-EFE

Официјален Пекинг порача дека посетата на Пелоси на Тајпеј е „екстремно опасен потег“ на САД, пренесува Франс прес.

Кинеските медиуми, во моментот кога воениот авион со кој лета Пелоси, се приближуваше на главниот град на Тајван, објавија дека кинеското воено воздухопловство испратило свои борбени авиони сухој Су-35 кон Тајванскиот теснец.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.

повеќе