Прва реакција на Пекинг на пристигнувањето на Пелоси на Тајван: „Ова е екстремно опасно“

Откако претседателката на долниот дом на американскиот Конгрес Ненси Пелоси денес слета на Тајван, стигна првата реакција на Кина.

EPA-EFE

Официјален Пекинг порача дека посетата на Пелоси на Тајпеј е „екстремно опасен потег“ на САД, пренесува Франс прес.

Кинеските медиуми, во моментот кога воениот авион со кој лета Пелоси, се приближуваше на главниот град на Тајван, објавија дека кинеското воено воздухопловство испратило свои борбени авиони сухој Су-35 кон Тајванскиот теснец.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија. 

повеќе

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе