Протести во Тирана поради загинатото девојче на плажа, се бара смена на надлежните (ВИДЕО)

По загинувањето на седумгодишното девојче кое полицаец ја уби со глисер минатата недела на југот на Албанија, во Тирана се одржуваат протести на граѓаните кои бараат смена на шефовите на неколку институции.

EPA-EFE

Повеќе стотици граѓани и активисти на граѓанското општество се собраа пред седиштето на министерството за внатрешни работи во Тирана, барајќи смена на министерот за внатрешни работи на Албанија Бледар Џуџи, министерката за туризам и животна средина Мирела Кумбаро и генералниот директор на албанската полиција Гладис Нано.

По протестите пред зградата на министерството за внатрешни работи, на која беше фрлена црвена боја, граѓаните го продолжија протестот пред седиштето на премиерот на Албанија Еди Рама.

Зградата ја обезбедуваа голем број припадници на полицијата.

Несреќата во која загина седумгодишното девојче од Албанија се случи на 2 август на плажа на југот на земјата. Додека со таткото се капела во морето, девојчето со глисер ја удрил полицаец кој не бил на должност.

По несреќата, полицаецот е уапсен, а неколку полициски службеници се отпуштени.

Активистите на граѓанското општество повикуваат на зголемување на безбедноста на плажите и правда за девојчето.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе