Продолжува скандалот со подморниците. Франција: Ни забивте нож во грб

Францускиот амбасадор во Австралија Жан-Пјер Тебо во средата ја обвини Австралија, која го откажа договорот вреден повеќе милијарди долари за изградба на флота подморници, за измама.

Фото: ЕПА

„Тоа беше намерна измама“, им рече Тебо на новинарите во Канбера. „И бидејќи влогот беше многу поголем од купувањето на подморниците и бидејќи договорот беше склучен со пренос на доверливи информации, може да кажеме дека ни беше забиен нож во грб“, додаде тој.

Австралија го откажа договорот со француската компанија Навал Груп во септември, откако склучи договор со САД и Велика Британија за изградба на најмалку 12 нуклеарни подморници. Новиот сојуз, наречен АУКУС, треба да ѝ овозможи на Австралија за прв пат во историјата пристап до подморници со нуклеарен погон.

Таа одлука предизвика голем билатерален спор, а Франција во знак на протест ги отповика своите амбасадори од Австралија и САД. Тебо се врати во Канбера минатиот месец и првпат јавно проговори за билатералните односи во средата.

Францускиот претседател Емануел Макрон во неделата изјави дека австралискиот премиер Скот Морисон го лажел за намерите на Канбера.

Морисон го отфрли тоа тврдење.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе