Пристаништето Мариупол продолжи со нормална работа, соопшти руското Министерство за одбрана

„Во градот Мариупол на Доњецката Народна Република, ослободен од украинските милитанти, завршија деминирањето и демилитаризацијата на морското пристаниште, кое почна да функционира секојдневно“, соопшти руското Министерство.

Фото: ЕПА

Пристаништето Мариупол продолжи со нормална работа, објави денеска руското Министерство за одбрана.

Министерството за одбрана соопшти дека специјалистите на Црноморската флота исчистиле повеќе од 12.000 мини од пристаништето и неговите околни области.

„Вкупно од почетокот на специјалната воена операција уништени се: 178 авиони, 126 хеликоптери, 1.006 беспилотни летала, 322 противвоздушни ракетни системи, 3.258 тенкови и други оклопни борбени возила, 430 повеќекратни ракетни фрлачи, 1.671 теренска артилериска пушка и минофрлач, како и 3.155 единици специјални воени возила“, соопшти Министерството.

Мариупол, стратегиски пристаништен град на јужниот брег на Украина, беше речиси целосно уништен во речиси тримесечната руска опсада, која заврши со минатонеделното предавање на последните украински бранители на градот.

Санкт Петербург ќе воспостави односи на збратимени градови со Мариупол и ќе помогне во неговото обновување, рече вчера гувернерот на градот, Александар Беглов.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Ние сме земја што први во Европа имаме стратегија за интеркултурализам.

повеќе

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.

повеќе

Од мали нозе ги заобиколуваме правилата на игра, па не е ни чудо што потоа се сопнуваме кога ќе истрчаме на терен.

повеќе