Претседателот на руската Дума: Америка директно учествува во војната

Претседателот на Думата, долниот дом на рускиот парламент, ги обвини Соединетите Американски Држави дека директно ги координираат воените операции во Украина, додавајќи дека со тоа Америка „директно учествува во воените операции против Русија“, пренесува Ројтерс.

EPA-EFE

Американски функционери неодамна потврдија дека САД ѝ испраќаат разузнавачки информации на Украина за да ѝ помогнат да се одбрани од руските напади, но негираа дека во тие податоци имало прецизни информации за конкретни руски мети.

Вјачеслав Володин, претседателот на Думата, денес на Телеграм објави: „Вашингтон во принцип ги координира и ги развива воените операции и со тоа директно учествува во воените акции против нашата земја“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе