Пресврт на изборите во Франција, премиерот го порази Макрон (ВИДЕО)

Францускиот премиер Едуар Филип прогласи победа на вчерашните локални избори на кои се кандидираше за градоначалник на Авр.

Фото: ЕПА

Филип освои 58,8 проценти од гласовите на изборите за градоначалник на Авр.

„Среќни сме во Авр. Ќе ја прославиме победата“, рече Филип, пренесе Ројтерс.

Францускиот претседател Емануел Макрон му честиташе на Филип за „убавата победа“ на локалните избори.

Британската агенција наведува дека според францускиот устав, Филип има надлежност, додека тој е на позицијата премиер, да назначи заменик-градоначалник на Авр, кој би управувал со тој град додека тој е премиер.

Ројтерс, сепак, забележува дека победата на Филип сигурно ќе доведе до поставување прашања во врска со можните прераспределби во француската влада.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе

И Софија ќе треба да не го запре македонското евро-интегрирање на самиот почеток – и Скопје ќе треба да ја декомунистицира и дејугословенизира својата елита, економија, политика, наратива и медиуми.

повеќе

На светов има доволно место и за доктори и за антиваксери, и за научници и инженери, како и за рамноземјани и антимаскери, за уметници и фантазери.

повеќе