Престолонаследникот на Саудиска Арабија именуван за премиер

Престолонаследникот на Саудиска Арабија Мохамед бин Салман е именуван за премиер.

EPA-EFE

Поставен е на функцијата која традиционално ја врши кралот, според кралски декрет кој го објави официјалната новинска агенција СПА.

„Мохамед бин Салман ќе биде претседавач на Советот на министри“, се наведува во декретот на саудискиот крал Салман.

Во Саудиска Арабија кралот е шеф на државата и претседавач на Советот на министри, односно премиер.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе