Премиерот на Ерменија: Агресијата е планирана од порано

Премиерот на Ерменија, Никол Пашинијан, вели дека сегашните борбени акции на Азербејџан во Нагорно-Карабах, кои ги оценува како провокација, биле планирани од порано.

EPA-EFE/OMER MESSINGER

„Неодамнешните агресивни изјави на азербејџанското раководство, сеопфатните заеднички воени вежби со Турција, како и неприфаќањето на предлогот на ОБСЕ за спроведување мониторинг јасно укажуваат дека агресијата била планирана порано и дека станува збор за голема провокација против мирот и безбедноста во регионот“, напиша тој на Твитер.

Во регионот Нагорно-Карабах утрово дојде до нова ескалација, поради што во непризнатата Република Нагорно-Карабах беше прогласена воена состојба и мобилизација.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/OMER MESSINGER

Во време кога турската лира е во историски пад, Турција мора да надмине бројни предизвици за целосно да закрепне од кризата.

повеќе

Многумина од учесниците во македонската сага, нивните деца и внуци прашуваат: Зошто не можеме да се вратиме во земјата на нашите предци?

повеќе

Утрово осамна уште еден ден од ноември, 20-от ден од месецот. Остануваат точно уште 456 дена до 100-годишнината од коморскиот систем во нашата земја.

повеќе