Портпаролот на украинската војска: Војната е во фаза кога дроновите се сè поважни

Портпаролот на оружените сили на Украина кажа дека Русија нема да може брзо да постави производни погони за производство на иранските дронови. Коментирајќи ја можноста Иран да ѝ даде проектили на Русија, тој истакна дека „мора да се подготват за сите предизвици“.

EPA-EFE

„Ова зависи од многу фактори, пред сè од желбата на земјите да се вклучат во приказната за производство на дронови во Русија. Нормално, тоа ќе трае многу подолго од неколку недели или дури месеци. Јасно е дека тоа нема да се случи брзо“, кажа Јуриј Игнат, портпаролот на украинската војска, за Укринформ. Напомена дека војната е во фаза кога дроновите се сè поважни.

„Војната влезе во фаза во која се материјализираат сè повеќе и повеќе беспилотни летала, тие претставуваат закана од која мораме да се заштитиме, но исто така мораме да ја зголемиме сопствената залиха такви беспилотни летала, таква летечка муниција која може да го погоди непријателот надвор од борбената линија“, додаде Игнат. Тој истакна дека Русија произведува сопствени дронови, и јуришни и разузнавачки.

Додаде дека Иран можеби сака да избегне дополнителни санкции кои би му биле наметнати ако на Русија ѝ ги предаде нацртите на своите дронови. На прашањето дали Техеран ќе ѝ испорача проектили на Москва, портпаролот на украинската војска кажа дека одредени дипломатски фактори можеби го успориле тој процес, но додаде дека Украина мора да биде спремна за сите предизвици.

„Можеби некои дипломатски ресурси и преговори веќе почнаа, некои земји би можеле да разговараат околу ова. Се надеваме дека терористите сепак нема да ги добијат тие проектили, што ќе го ублажи нападот. Можеме само да се надеваме, а во меѓувреме да се подготвиме за сите предизвици“.

Вашингтон пост претходно јави дека Русија и Иран се договориле за склопување на дронови со ирански дизајн на руско тло.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе

Слоганот на македонското претседателство со ОБСЕ е “It’s About People” и затоа ќе е доблесно МНР да побара помош и поддршка за да си ги заштити националните интереси, интегритетот, суверенитетот, јазикот и идентитетот.

повеќе