За тврдењата на српските медиуми

Портпаролот на Борел: Потполна глупост е дека САД и ЕУ ќе бараат од Србија признавање на Косово

Портпаролот на шефот на европската дипломатија Жосеп Борел ги негираше денес тврдењата на Вечерње новости дека Брисел и Вашингтон подготвуваат неформален документ со кој на Белград ќе му дадат до знаење дека ќе мора да се обврзе на признавање на Косово.

EPA-EFE

„Бидете уверени дека ваквото известување е потполна глупост“, кажа портпаролот на Борел Петер Стано.

Од извештајот на Вечерње новости се изненадени и дипломатски извори во Брисел, кои наведуваат дека станува збор за „трачеви и измислени конструкции по кои некои медиуми се веќе познати“, додава Н1.

Повикувајќи се на неофицијални информации, Вечерње новости денес објави дека Брисел и Вашингтон подготвуваат листа на очекувања од Белград во процесот на решавање на косовското прашање. Весникот наведе дека тие барања најверојатно ќе му бидат доставени на државниот врв на Србија како неформален документ во кој на Белград ќе му се даде до знаење дека мора да се обврзе дека ќе го признае Косово.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе