Поради закана со бомба затворена база на американски маринци (ФОТО+ВИДЕО)

База на американските маринци во Бетесда во Мериленд, во која се наоѓа познатата болница Волтер Рид, денес беше затворена поради закана со бомба, соопшти командата на базата на Твитер.

EPA-EFE

На персоналот му било наредено да се засолни откако базата добила анонимен телефонски повик дека има бомба во базата или блиску до неа. претходно беше објавено дека таму можеби има вооружен напаѓач, но тоа беше подоцна негирано.

Освен војниците, во болницата Волтер Рид се лекуваат и американските претседатели и други високи функционери. Поранешниот претседател Доналд Трамп таму мина неколку дена откако се зарази со ковид-19.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе