Полска размислува за изградба на утврдувања на границата со Калининград

Полска размислува за изградба на утврдувања на границата со руската ексклава Калининград, кажа Кжиштоф Соболевски, генералниот секретар на владејачката партија Право и правда.

EPA-EFE

„Мораме да ги зајакнеме своите сили на дел од границата со Калининград. Ќе размислиме за изградба на утврдувања слични на оние какви што имаме на полско-белоруската граница“, кажа Соболевски во интервју за државното Полско радио одговарајќи на прашањето за можноста Русија „да испрати бегалци од Азија и Африка“ во Полска преку Калининград.

Калининград е руска енклава која се наоѓа меѓу Полска и Литванија. Станува збор за територија која советските сили ја ослободија од нацистичка Германија во 1945 година, па по Потсдамскиот договор стана прво дел од СССР, а потоа од Русија.

Станува збор за најзападната руска територија и единствениот дел од Русија кој е опкружен со членки на НАТО и ЕУ.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе