Политико: Во Хрватска би можеле да се обучуваат украински војници

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија вчера договорија почнување воена обука на тлото на ЕУ за 15.000 украински војници и рефундација на државите членки за купување оружје за Киев во вредност од околу 500 милиони евра, јавува Политико.

EPA-EFE

Во текот на расправата почнале да излегуваат на виделина повеќе детали за улогата на државите членки. Засега Полска и Германија имаат најјасни улоги (двете ќе бидат домаќини на штабови за обука), а својот интерес го потврдила и Словачка иако останува да се види дали тоа ќе значи обука на нејзино тло или само учество во обуката во други земји, изјавиле двајца дипломати за Политико.

Францускиот министер за оружени сили Себасиен Лекорну кажа за Ле Паризиен за време на викендот дека претседателот Емануел Макрон веќе договорил план за обука кој на Франција ќе ѝ овозможи да прими до 2.000 украински војници.

И балтичките земји изразиле волја да придонесат. Како можен домаќин се спомнала и Хрватска, откриле дипломатски извори за Политико.

„Хрватската војска континуирано спроведува свои обуки. Во рамки на постоечките обуки спремни сме да примиме и странци, а сè согласно на плановите и законските процедури“, соопшти денес хрватското министерство за одбрана.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе