Австрија

Политички земјотрес во Грац, комунистите победија на изборите

На локалните избори во Грац, главниот град на австриската покраина Штаерска, се случи политички земјотрес, откако Комунистичката партија на Австрија (КПО) избори јасна победа.

EPA-EFE

Според првичните резултати, врз основа на дел преброени гласови, КПО освои 29 отсто од гласовите, со што го презема првото место во тој град.

Инаку КПО само во Грац имаше свои кандидати, а на ниво на Австрија таа партија во последните децении не беше во состојба ни приближно да го стигне цензусот.

На второто место е Народната партија на Австрија (ОВП) со 26 отсто од гласовите, што е за 12 отсто помалку отколку на изборите во 2017 година.

На трето место се Зелените со 17 отсто од гласовите, а на четврто место Социјалдемократската партија (СПО) со 9,8 отсто.

Врз основа на овие резултати Елке Кар би можела да стане првата комунистичка градоначалничка во Австрија.

„Да бидам градоначалник не беше во моите животни планови“, кажа Кар во првата реакција и истакна дека може да замисли коалиција со Зелените и СПО.

Досегашниот градоначалник на Грац Зигфрид Нагл, кој управуваше со градот 18 години, кажа дека го боли најлошиот резултат кој неговата партија ОВП некогаш го остварила во тој град.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе