Полицаец во Кан нападнат со нож, можен е терористички мотив

Полицаец зад воланот на службено возило бил нападнат и повреден со нож во понеделникот наутро во Кан во југоисточна Франција, а полициски извори велат дека напаѓачот викал дека тоа го прави во име на пророкот.

Илустрација: ЕПА

„Се разгледува терористички мотив“, рече францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин на Твитер.

Полицаецот бил „спасен благодарение на заштитниот елек“, велат изворите.

Министерот Дарманин изјави дека „агресорот е неутрализиран“ и најави дека заминува во Кан.

Легенда под Главна слика

Илустрација: ЕПА

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе