Почна средбата на Путин и Бајден (ВИДЕО)

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Џо Бајден почнаа денес билатерални разговори во формат на видео-конференција.

EPA-EFE

Како што претходно беше најавено, се очекува лидерите да разговараат за ситуацијата во врска со Украина, ширење на НАТО на исток, прашањата за стратегиската стабилност и билатералната агенда, а би можеле да разговараат и за регионалната безбедност, вклучувајќи го Авганистан.

Ова е нивен петти разговор откако Бајден ја презема функцијата.

Претходно двајцата лидери имаа три телефонски разговори, а се сретнаа лично во Женева во јуни годинава.

Нивната тогашна средба траеше точно два часа и беше конструктивна, според тврдењата на двете страни.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ние Македонците од село Гореме, општина Струмјани, го поздравуваме народот покрај Вардар (барем реката сѐ уште е таму) и се „восхитуваме" на дејствувањата на мудрите мажи на државата.

 

повеќе

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе