Почина Џианг Земин, поранешниот кинески претседател

Поранешниот кинески претседател Џианг Земин почина на 96-годишна возраст, јавуваат кинеските државни медиуми.

Фото: ЕПА

Тој беше една од главните фигури во кинеската историја во последните децении и претседаваше во време на големиот кинески раст. Тој го надгледуваше мирното предавање на Хонг Конг во 1997 година, но беше критикуван за својот остар став кон религиозната секта Фалун Гонг во 1999 година.

Џијанг дојде на власт по настаните во Тјенанмен. Овие настани предизвикаа жестока борба за моќ на врвот на кинеската Комунистичка партија меѓу тврдокорните реакционери и реформатори. Џианг беше избран за лидер за кој се верувало дека ги обединува тврдокорните и полибералните политичари.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе