Полицијата го пресретнала ковертот

Писмо-бомба испратено на шпанскиот премиер Педро Санчез

Шпанската полиција пресретнала во палатата Монклоа во Мадрид коверт со пиротехнички материјал адресиран на премиерот Педро Санчез, објави денес шпанскиот весник Ел паис.

EPA-EFE

Министерството за внатрешни работи наведе дека станува збор за коверт сличен на оние кои беа откриени вчера и денес во министерството за одбрана, украинската амбасада, американската амбасада, Сарагоса и воздухопловната база Торехон.

Писмо-бомба во базата Торехон пристигнало рано утринава и истрагата е во тек.

Експлозивната направа во Сарагоса е откриена синоќа во фабрика за оружје која произведува минофрлачи кои Шпанија ѝ ги испратила на Украина. Полицијата извршила контролирана експлозија на пакетот.

Вчерашната експлозија во амбасадата на Украина се случила кога еден вработен го отворил писмото испратено до амбасадорот. Вработениот е полесно повреден.

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба нареди засилување на мерките за безбедност на сите украински амбасади. Тој побара од шпанскиот колега да спроведе итна истрага.

Шпанскиот национален суд ја истражува експлозијата како терористички чин.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе