Пет лица загинаа во вооружен напад во Северна Каролина

Уапсен е напаѓачот кој уби пет лица, вклучително и полицаец кој не бил на должност, во Рали, главниот град на Северна Каролина, соопштија градските власти. Се верува дека осомничениот за нападот е тинејџер, белец вооружен со пушка, јави дописник на Еј-би-си њуз. Неколку локации се поврзуваат со пукањето, се додава во извештајот.

Фото: ЕПА

На снимката од хеликоптерот на ВРАЛ-ТВ, филијала на Си-ен-ен, се гледаат десетина возила на брза помош наредени на пат во шумска област. Гувернерот на Северна Каролина Рој Купер изјави дека разговарал со градоначалничката на Рали Мери-Ен Болдвин и дека на местото на настанот било испратено засилување. Најмалку четворица ранети се примени во болницата Вејкмед, рече тој, без да соопшти детали за состојбата на жртвите.

Првите истрели се слушнале нешто по 17 часот по локално време на шеталиштето во тој град со 500.000 жители. Новинските агенции претходно објавија шест смртни случаи.

Околу 49 илјади луѓе биле убиени од огнено оружје во САД во 2021 година, а 45 илјади во 2020 година, што е повеќе од 130 смртни случаи дневно, од кои повеќе од половина се самоубиства.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе

Слоганот на македонското претседателство со ОБСЕ е “It’s About People” и затоа ќе е доблесно МНР да побара помош и поддршка за да си ги заштити националните интереси, интегритетот, суверенитетот, јазикот и идентитетот.

повеќе