Портпаролот на Кремљ

Песков откри дека постои можност Путин да преговара со четири западни држави

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков кажа дека не е исклучена можноста по предлог на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган да дојде до разговор меѓу Москва и Западот.

EPA-EFE

Како што за РИА Новости кажа претседателот на заедничкиот парламентарен одбор на Турција и ЕУ Исмаил Емрах Караиел, Истанбул би можел да биде местото на кое ќе се водат преговори меѓу Русија и четири западни земји – Соединетите Американски Држави, Франција, Германија и Британија.

Песков истакна дека за тоа подетално ќе се разговара на следната средба на рускиот претседател Владимир Путин со неговиот турски колега Ердоган.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе

Слоганот на македонското претседателство со ОБСЕ е “It’s About People” и затоа ќе е доблесно МНР да побара помош и поддршка за да си ги заштити националните интереси, интегритетот, суверенитетот, јазикот и идентитетот.

повеќе