Пекинг се затвора поради ковид, вчера имаше 49 нови случаи

Денеска во Пекинг поради ширењето на ковид-19 се затворени дополнителен број продавници, станбените блокови се под строги мерки на изолација, а властите се обидуваат да откријат што повеќе контакти на заразените, додека во Шангај каде што веќе месец дена на сила се драконски рестриктивни мерки огорченоста расте се повеќе.

Фото: ЕПА

Градските власти на Пекинг се во трка со времето и се обидуваат да откријат што е можно повеќе случаи на ковид и да ги изолираат луѓето кои биле во контакт со заразените.

Областа Чаојанг во Пекинг, со 3,5 милиони жители, е првата во која започна масовно тестирање. Во меѓувреме, цели станбени блокови се „заклучени“ и станарите не можат да излезат од своите домови.

Затворени се и теретаните, трговските центри, кината, базените и велнес центрите и библиотеките, а на доставувачите на пошта и храна им е забранет влезот во некои општини и станбени области.

Жителите се предупредени дека ќе бидат законски одговорни доколку не ги почитуваат рестриктивните мерки и придонесат за ширење на епидемијата.

Пекинг забележа 49 случаи на инфекција во четвртокот, во споредба со 50 претходниот ден.

Во меѓувреме, во Шангај кој веќе еден месец е во строг „карантин“ расте гневот и незадоволството. Секоја вечер жителите на оваа финансиска престолнина своето незадоволство го изразуваат со удирање по тави и тенџериња.

Поради строгите мерки за затворање, странците масовно го напуштаат овој најкосмополитски град во Кина.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе