Пекинг им наметнува двонеделен карантин на сите што се враќаат во градот

Кинескиот главен град Пекинг им наметнува 14-дневен карантин на сите кои се враќаат во градот и ќе го казни секој кој одбива доброволно да се подвргне на самоизолација или одбива да ги следи службените правила за сузбивање на новиот коронавирус, соопштија градските власти.

Кинеските власти се борат да го прекинат ширењето на коронавирусот кој уби 1.400 луѓе.

Државниот весник Беижинг дејли цитираше белешка од информацијата на пекишката работна група за сузбивање на вирусот. „Од сега, сите кои се вратиле во Пекинг ќе мора да останат дома или да се подвргнат на набљудување 14 дена по пристигнувањето. Оние кои одбиваат домашно или централизирано набљудување и друга превенција и контролни мерки законски ќе одговараат“.

Сите кои се враќаат во Пекинг ќе мора однапред да поднесат план на движење во својата заедница, се наведува во соопштението.

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе