Пекинг го забележа првиот случај на корона по 179 дена

Пекинг во средата го забележа првиот случај на коронавирус за речиси шест месеци, или првиот случај по 179 дена, пренесува Си-ен-ен. Денеска во градот е забележан и втор случај.

Фото: ЕПА

Станува збор за маж и жена кои неодамна престојувале во град во провинцијата Хунан, каде се забележани повеќе случаи на зараза со делта сојот. Сите контакти на заразената двојка биле ставени во карантин.

Инаку, во средата во цела Кина се регистрирани 49 нови случаи, додека ден претходно се забележани 86 случаи.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Западот може да му послужи на остатокот од светот како изложба на ужасни и очигледно неуспешни идеи, меѓу кои се и комунизмот, фашизмот, нацизмот, феминизмот, анархизмот и, во последно време, либерализмот.

повеќе

Како и главниот лик во романот, Доне Совичанов, и Ташко Георгиевски никогаш не потклекна и не побара пусулче од Канцеларијата на нашиот јужен сосед во Скопје за да ја премине границата и да го посети своето родно село во Егејска Македонија.

повеќе

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе