Папата сакаше да се сретне со кинескиот претседател, Кина: Немаме време за тоа

Ватикан ѝ соопшти на Кина дека папата Франциско сака да се сретне со кинескиот претседател Си Џинпинг додека двајцата престојуваа во главниот град на Казахстан, но Кина одговори дека нема доволно време за тоа, изјави извор од Ватикан.

Фото: ЕПА

Изворот не наведе никакви детали за тоа како и кога Ватикан ѝ пристапил на Кина, со која е вклучен во чувствителен дијалог за статусот на Римокатоличката црква во таа земја.

Ватикан покажа отвореност, кинеската страна рече дека го цени гестот, но дека Си Џинпинг нема време. И папата и Си вчера беа во Нур-Султан. Си беше таму во официјална посета, а Папата учествуваше на Конгресот на светските верски водачи.

Средба меѓу папата и кинескиот претседател, колку и да е кратка, би била историски момент.

Во разговор со новинарите кои го придружуваа на летот за таа централноазиска земја, папата беше прашан дали може да се сретне со Си во главниот град. Тој скромно одговори: „Не знам ништо за тоа“.

На прашањето кога би бил подготвен да оди во Кина, тој рече: „Секогаш сум подготвен да одам во Кина“.

Папата се обиде да ги подобри историски лошите односи меѓу Светата столица и Кина и во интервју за Ројтерс во јули рече дека се надева дека ќе го обнови тајниот и контроверзен договор за назначување римокатолички бискупи во Кина.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе