Папата: Подготвен сум да одам во Москва и да разговарам со патријархот Кирил

Папата Франциско денеска изјави дека е подготвен да замине во Москва на следна средба со патријархот Кирил, што ќе биде прв пат еден папа да патува во руската престолнина.

Фото: ЕПА

Средбата на Франциско и Кирил во Куба во 2016 година беше прва средба меѓу Папата и поглаварот на Руската православна црква по црковниот раскол од 1054 година.

Двете страни рекоа дека се подготвени да работат на обединување, но не се согласуваат во поглед на теологијата и идната улога на Папата во повторно обединетата црква.

„Подготвен сум да одам во Москва и да разговарам со братот“, им рече Франциско на новинарите во авионот при враќањето од посетата на Кипар и Грција.

Тој додаде дека високи претставници на Руската православна црква треба да дојдат во Рим оваа недела за да се договорат за местото и времето на средбата.

Вообичаено е папата да посетува држави на покана на верски и државни власти, што значи дека Франциско треба да биде поканет во Русија и од претседателот Владимир Путин.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе