Папата оди во Канада да бара прошка од домородците кои биле брутално злоставувани од црквата

Папата Франциско в недела тргнува во историска шестдневна посета на Канада и се очекува да побара прошка од домородците кои преживеале злоставувања во поранешните интернати под водство на Католичката црква. „Покајничкиот аџилак", како што го нарекува папата, се смета за важен чекор во решавањето на глобалниот скандал со свештеничката сексуална злоупотреба на деца и децениското прикривање.

Домородните заедници во Канада долго чекаа на ова.

Папата Франциско ќе го започне своето 37 меѓународно патување во Едмонтон, во западната покраина Алберта. Потоа оди во Квебек, а потоа во Икалуит, најсеверниот канадски град. Тој планира да го повтори извинувањето што ѝ го упати на канадската делегација за време на нивната посета на Ватикан во април. Тогаш тој рече дека се надева дека извинувањето „ќе придонесе за веќе започнатиот пат на исцелување и помирување“.

Откритието на посмртните останки на стотици домородни деца во необележани гробници на просторите на државните училишта управувани од Католичката црква ја принуди Канада да се соочи со својата неуспешна политика на присилна асимилација. На сличен начин беше истакната улогата на Црквата во она што Националната комисија за вистина и помирување го нарече „културен геноцид“.

Приближно 150.000 деца од Првите народи, Метис и Инуити посетувале 139 резиденцијални училишта од доцните 1800-ти до 1990-тите. Таму тие поминале месеци или години изолирани од своите семејства, јазик и култура. Многумина биле физички и сексуално злоставувани од директори и наставници.

Се верува дека илјадници умреле од болести, неухранетост или занемарување. Повеќе од 1.300 необележани гробници се откриени од мај 2021 година во просториите на поранешните училишта.

Папата Франциско ќе го започне своето патување во понеделник во градот Масквацис, околу 100 километри јужно од Едмонтон, дом на едно од најголемите резиденцијални училишта во Канада. Тој ќе се обрати пред очекуваната толпа од 15.000 луѓе, а меѓу нив ќе бидат поранешни ученици од цела Канада. Иако некои изразија воодушевување од подготвеноста на папата Франциско да ги запознае, други се прашуваат дали неговата кратка посета може да ги залечи раните.

„Многу луѓе ќе бидат разочарани од времето што им е дадено бидејќи тоа се години и години траума“, рече Ренди Ерминескин, поглавар на „Ерминескин Кри нација“, на прес-конференција во јуни. „Затоа што тој ќе се извини и ќе замине, а вие сте оставени на цедило. Кој ќе се грижи за овие поединци?“ додаде тој.

Духовниот водач на 1,3 милијарди католици во светот ќе ја предводи мисата на стадионот со 60.000 седишта во Едмонтон во вторник пред да се упати северозападно кон Лак Сент Ана. Во Квебек, ќе се сретне со премиерот Џастин Трудо и ќе ја предводи мисата во базиликата Сен-Ан-де-Бопре, национално светилиште кое привлекува повеќе од милион аџии секоја година.

Во петок папата ќе оди во Икалуит, дом на најголемиот број Инуити во земјата. Таму ќе се сретне со поранешни ученици од резиденцијалното училиште пред да се врати во Рим.

Останува да се види дали Папата во знак на добра волја ќе ги врати домородните артефакти што се чуваат во ватиканските музеи. Домородните групи веруваат дека овие културно вредни предмети треба да им бидат вратени на нивните заедници и покрај тврдењата на Ватикан дека овие артефакти им биле подарени на папите во минатото.

Франциско ќе помине 20.000 километри на своето патување и покрај болките во десното колено, поради кои во последните месеци се потпира на стап или користи инвалидска количка. Во јуни, Ватикан на неодредено време ја одложи планираната посета на Африка во јули.

Франциско е вториот папа кој ја посетил Канада по папата Јован Павле Втори, кој ја посети Канада три пати - во 1984, 1987 и 2002 година.

 

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе