Папата го критикуваше рускиот патријарх: Бог е мир, не нè води по патот на војната

Папата Франциско во Нурсултан рече дека Бог не ги насочува религиите кон војна, што е имплицитна критика на рускиот православен патријарх Кирил, кој ја поддржува руската инвазија на Украина и ја бојкотираше конференцијата на верски водачи во Казахстан.

Фото: ЕПА

На вториот ден од престојот во Казахстан, Франциско се обрати на Седмиот конгрес на лидерите на светските и традиционални религии, средба која ги собира христијаните, евреите, муслиманите, будистите, хиндусите и другите религии.

Конгресот беше одбележан со видното отсуство на Кирил. Тој требаше да присуствува, но се откажа. Руската православна црква испрати делегација.

„Бог е мир. Тој секогаш нè води по патот на мирот, никогаш по патот на војната“, рече Франциско, говорејќи на огромна тркалезна маса во Палатата на независноста, огромна модерна структура од челик и стакло во главниот град на поранешната советска република.

„Затоа, да се заземеме уште повеќе во инсистирањето дека конфликтите мора да се решаваат не со неуверливи средства на моќ, оружје и закани, туку со единствените средства благословени од небото и достојни за човекот: средба, дијалог и трпеливи преговори“, рече тој.

„Во време обележано со неволји на војна, исчекор е неопходен, а тој, браќа и сестри, мора да дојде од нас“, повика тој без директно да ја спомене војната во Украина.

Папата, кој претходно оваа година изјави дека Кирил не може да биде „министрант“ на рускиот претседател Владимир Путин, на конференцијата рече: „Светото никогаш не смее да биде поддршка на моќта, ниту моќта поддршка на светото!“

Кирил со ентузијазам ја поддржа руската инвазија на Украина, која патријархот ја гледа како бедем против Западот кој го нарекува декадентен.

Неговиот став предизвика раздор со Ватикан и предизвика внатрешен бунт што доведе до прекин на врските на некои локални православни цркви со Руската православна црква.

Франциско исто така рече дека иако насилството во името на Бога никогаш не било оправдано, „вирусите“ на омразата и тероризмот нема да бидат искоренети без претходно отстранување на неправдата и сиромаштијата.

Тој рече дека верската слобода е клучна за мирен соживот во секое општество и дека ниту една вера нема право да ги принудува другите да се преобратат.

Бранејќи ја „верската слобода“, Хорхе Бергољо рече дека тоа е „фундаментално право што мора да се промовира насекаде“ и повика на „будење од фундаментализмот кој ги загадува и кородира сите верувања“.

„Време е да разбереме дека фундаментализмот ја загадува и корумпира секоја вера. Да се ослободиме од понижувачките и деструктивни концепти кои со грубост, екстремизам и облици на фундаментализам го навредуваат Божјото име и го сквернават со омраза, фанатизам и тероризам, валкајќи ја и сликата на човекот“, рече тој.

„Не е доволно само да се осуди екстремизмот... Се додека нееднаквоста и неправдата се шират, нема да има крај на вирусите уште полоши од ковид, вирусите на омраза, насилството и тероризмот“, рече тој.

Меѓу учесниците на собирот се големиот имам Ал-Азхар, највисоките институции на сунитскиот ислам со седиште во Каиро, претставници на различни вери и меѓународни организации.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе