„Надминување на вековното несогласување“

Папата Франциско на Кипар повика на помирување на православците и римокатолиците (ФОТО)

Папата Франциско денес од Никозија повика на помирување на православните христијани од истокот и католичките од западот. Тој наведе дека хуманитарната соработка може да биде средство за надминување на повеќевековното несогласување на православците и римокатолиците. Папата денес се сретна со кипарскиот архиепископ Хризостомос Втори, а ќе се сретне и со Светиот синод, највисокото тело во православната црква.

EPA-EFE

„Вековите на поделби и раздор нè натераа, дури и неволно, да ги прифатиме непријателството и предрасудите едни кон други, што се убедувања често засновани на оскудни и искривени информации“, наведе папата.

Архиереите на Кипарската православна црква сакаат да ги зајакнат врските со Светиот престол бидејќи малцинските христијански заедници во блиските земји се чувствуваат загрозено. По турската инвазија во 1974 година, околу 170.000 христијани избегаа од северот на Кипар на кој сега главно живеат Турци, а уништени се црквите, манастирите и другите обележја на христијанството.

Уништувањето на христијанските верски објекти беше меѓу клучните теми на разговорот на архиепископот Хризостомос и папата Франциско. Кипарците се надеваат дека папата, како влијателна личност, може да помогне во заживувањето на преговорите за повторно обединување на Кипар и да помогне да се вратат ограбените верски уметнички дела, вклучувајќи ги иконите, фреските и мозаиците. По пристигнувањето вчера Франциско ги повика кипарските Грци и Турци да ги продолжат преговорите, кажувајќи дека заканите и демонстрациите на сила само го продолжуваат раздорот која трае половина век.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе